ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ – Τύποι Connectors

0

Τύποι Connectors

Πολλοί διαφορετικοί τύποι connectors έχουν αναπτυχθεί με την πάροδο του χρόνου και για διαφορετικές χρήσεις. Η επιλογή εξαρτάται από τον εξοπλισμό και την εφαρμογή για την οποία χρησιμοποιούνται. Οι πιο κοινοί αναφέρονται παρακάτω:

FC Connectors (Ferrule Connector ή Fiber Channel)

Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Προσφέρουν εξαιρετικά ακριβή τοποθέτηση του καλωδίου με πολύ καλή σύνδεση στις επαφές λόγω της κινητής άκρης τους.
Έχουν μια εγκοπή για το ακριβές κλείδωμα της θέσης και υποδοχή με σπείρωμα.
Κατασκευάζονται με μεταλλικό περίβλημα, είναι επινικελωμένοι και έχουν κεραμική άκρη.
Το insertion loss είναι 0.25dB και η διάμετρος της υποδοχής είναι 2.5mm.
Χρησιμοποιούνται σε δίκτυα, τηλεπικοινωνίες, εξοπλισμό μετρήσεων και σε single-mode lasers.
Χρειάζονται μεγαλύτερη προσοχή κατά την χρήση τους σε σχέση με τους connectors τύπου «σπρώξε» – «τράβηξε».
Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε περιβάλλον με πολλούς κραδασμούς.
Σε πολλές εφαρμογές έχουν αντικατασταθεί από SC και LC connectors.

SC Connectors (Subscriber Connector ή Square Connector ή Standard Connector)

Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Προσφέρουν απλότητα και αντοχή με χαμηλό κόστος.
Με τα κεραμικά τους άκρα προσφέρουν ακριβή ευθυγράμμιση.
Είναι του τύπου «σπρώξε» – «τράβηξε» με μια ασφάλεια για κλείδωμα και προσφέρουν μεγαλύτερη ακρίβεια κατά την χρήση τους, σε σχέση με άλλους τύπους.
Το insertion loss είναι 0.25dB και η διάμετρος της υποδοχής είναι 2.5mm.
Χρησιμοποιούνται σε δίκτυα και τηλεπικοινωνίες.

ST Connectors (Straight Tip)

Είναι connectors τύπου keyed bayonet «σπρώξε και στρίψε» που θυμίζει τους connectors τύπου BNC.
Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Μπορούν γρήγορα και εύκολα να συνδεθούν και να αποσυνδεθούν σε καλώδιο οπτικής ίνας.
Κατασκευάζονται με μεταλλικό περίβλημα, είναι επινικελωμένοι και έχουν κεραμική άκρη.
Το insertion loss είναι 0.25dB και η διάμετρος της υποδοχής είναι 2.5mm.
Χρησιμοποιούνται σε δίκτυα Η/Υ.

LC Connectors (Lucent Connector ή Little Connector ή Local Connector)

Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Είναι κατασκευασμένοι από πλαστικό, προσφέρουν ακριβή ευθυγράμμιση μέσω της κεραμικής άκρης τους και έχουν ασφάλεια για το κλείδωμα.
Το insertion loss είναι 0.25dB και η διάμετρος της υποδοχής είναι 1.25mm.
Χρησιμοποιούνται σε συνδέσεις υψηλής πυκνότητας και σε SFP, SFP+ και XFP πομποδέκτες (transceivers).
Σε πολλές περιπτώσεις έχουν αντικαταστήσει τους SC connectors λόγω του μικρότερου μεγέθους.

MT-RJ Connectors (Mechanical Transfer Registered Jack ή Media Termination Recommended Jack)

Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Είναι κατασκευασμένοι από πλαστικό και προσφέρουν ακριβή ευθυγράμμιση μέσω των μεταλλικών ακίδων-οδηγών και της πλαστικής άκρης τους.
Δύο ξεχωριστές ίνες περιλαμβάνονται σε έναν connector.
Το insertion loss είναι 0.25dB για SMF και 0.35dB για MMF.
Οι διαστάσεις της υποδοχής είναι 2.5 x 6.4 mm.
Χρησιμοποιούνται κυρίως για duplex multi-mode συνδέσεις.
Η σύνδεση είναι ευκολότερη σε σχέση με τους SC και τους ST connectors.
Επίσης, λόγω του μικρότερου μεγέθους μπορούν να μπουν περισσότεροι connectors στον ίδιο χώρο στο rack, σε σχέση με τους SC και τους ST.

MTP/MPO Connectors (Multi-Fiber Push-On/Pull-Off)

Χρησιμοποιούνται για single-mode και multi-mode καλώδια οπτικής ίνας.
Έχει ειδική σχεδίαση για σύνδεση καλωδιοταινίας πολλαπλών οπτικών ινών (multifiber ribbon cable) από 4 έως 24 οπτικές ίνες, είτε αυτές είναι single-mode είτε multi-mode.
Οι MTP/MTO single-mode connectors έχουν άκρη με γωνία για να ελαχιστοποιήσουν την επιστροφή ανάκλασης, ενώ αντίθετα οι multi-mode connectors είναι συνήθως χωρίς γωνία.
Το insertion loss είναι 0.25dB και οι διαστάσεις της υποδοχής είναι 2.5 x 6.4 mm.
Χρησιμοποιούνται κυρίως σε εσωτερικές καλωδιώσεις και συνδέσεις μεταξύ συσκευών.

Σημειώσεις

  • Οι καινούριοι connectors χρησιμοποιούν φινίρισμα «φυσικής επαφής» («Physical Contact» polish ή PC) στην ίνα και στην βάση της άκρης τους.
    Είναι μια ελαφρώς κυρτή επιφάνεια με την κορυφή της καμπύλης κεντραρισμένη πάνω στην ίνα έτσι ώστε όταν οι connectors συνδέονται, οι πυρήνες των ινών έρχονται σε άμεση επαφή μεταξύ τους.
    Μερικοί κατασκευαστές έχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα του φινιρίσματος πχ ένας FC connector μπορεί να δηλώνεται σαν FC/PC για Physical Contact, ενώ FC/SPC και FC/UPC μπορεί να δηλώνουν Super και Ultra ποιότητες φινιρίσματος.
    Υψηλότερες βαθμίδες φινιρίσματος δίνουν μικρότερο insertion loss και χαμηλότερη επιστροφή ανάκλασης.
  • Πολλοί connectors διατίθενται με γωνία στην άκρη της ίνας για να αποτρέπουν το φως που ανακλάται από τις διεπαφές να επιστρέψει πίσω στην ίνα.
    Λόγω της γωνίας το φως δε μένει στον πυρήνα της ίνας αλλά διαφεύγει στην διάφανη επένδυση (cladding) της ίνας.
    Οι γωνιακοί (Angle-polished) connectors πρέπει να συνδέονται μόνο με άλλους γωνιακούς connectors.
    Η γωνία ενός APC είναι συνήθως 8 μοίρες, αν και ο SC/APC μπορεί να βρεθεί στις 9 μοίρες σε μερικές χώρες.
    Η σύνδεση ενός γωνιακού με ένα μη γωνιακό connector επιφέρει μεγάλο insertion loss.
    Γενικά, οι γωνιακοί connectors έχουν μεγαλύτερο insertion loss από τους καλής ποιότητας απλούς PC.
    Οι connectors Ultra ποιότητας μπορούν να πετύχουν αντίστοιχή επιστροφή ανάκλασης με έναν γωνιακό connector, αλλά ένας γωνιακός connector κρατάει χαμηλά το επίπεδο επιστροφής ανάκλασης ακόμα κι όταν δεν είναι συνδεδεμένος.
  • Οι γωνιακοί connectors ξεχωρίζουν από το πράσινο χρώμα τους.
    Διακρίνονται από την προσθήκη «/APC» (Angled Physical Contact) στο όνομά τους.
    Για παράδειγμα, ένας FC connector μπορεί να αναγνωρίζεται ως FC/APC ή για συντομογραφία FCA.
    Οι αντίστοιχες μη γωνιακές εκδοχές μπορούν να αναγνωρίζονται ως FC/PC ή με εξειδικευμένα χαρακτηριστικά όπως FC/UPC ή FCU που δηλώνει την Ultra ποιότητα φινιρίσματος στην άκρη της ίνας.
    Τέλος, υπάρχουν 2 εκδοχές το FC/APC: FC/APC-N (NTT) και FC/APC-R (Reduced).
    Ένας FC/APC-N connector δεν θα ταιριάξει σε ένα FC/APC-R υποδοχέα.

Πηγές: Wikipedia, Ciscopress

 

Προηγούμενο άρθρο: ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ – Σύνδεσμοι (Connectors)

Share.

Leave A Reply